Ana sayfa > Haberler > İçerik
Kaynak boru hatları ve rafineri boru kullanılan teknikleri zıt
Mar 12, 2016

Ne zaman bir büyük petrol ve gaz tesisatı birçok dönüm arasında yaymak ve milyonlarca dolar ekipman ve altyapı yatırım temsil eden bir arıtma tesisi gibi görünüyor, bir ham ham petrol rafine işlemi için rafineri içine enjekte görmüyor. Bunun nedeni ham petrol bir yeraltı boru hattından taşınır. Ardışık düzene hangi pompalar petrol pompa istasyonu Ayrıca uzakta--dan rafineri konumdadır.

Ancak yeraltı boru hattı ve yerüstü rafineri için tek bir amacı vardır. Bu rafine edilmiş petrol ve diğer ürünleri halka sağlamaktır. Boru hattı ham petrol taşınmasında ve rafineri bu ham petrol rafine için.

Bu tamamlayıcı yapıların kaynak teknikleri tamamen birbirine ters olduğunu bilmek ilginç. Yokuş aşağı kaynak teknikleri yokuş yukarı kaynak kaynak Rafinerisi boru sistemleri için kullanılır, ancak boru hattı kaynak için kullanılır. Hatta kaynak kodları ve muayene yöntemleri farklıdır. Rafinerisi boru iş ASME sn IX tarafından denetlenir, ancak boru hattı kaynak API 1104 tarafından kontrol edilir.

Bu makalede nasıl tek tek görüşmek üzere gidiyoruz ve neden iki kaynak yöntemleri birbirinden farklı. Biz çoğunlukla fark bulmak ana alanları şunlardır: 1.) kaynak ortak, 2.) kelepçeler, 3 kullanın.) tekniği, 4 kaynak.) kodları ve standartları, 5.) elektrot kaplama ve 6.) hız kaynak.

Ortak kaynak

Boru hattında kullanılan boru kalınlığı genellikle daha az Rafinerisi boru içinde kullanılan ve bir boru hattı boru ucunun makine Rafinerisi boru ortak boru uçları el ile kesme ve eğimli ise eğimli. Bu iki faktör karşıt kaynak teknikleri belirlemede önemli bir rol oynamaktadır.

Bir boru hattı boru boru sonu fabrika işlenmiş ve pürüzsüz, kullanımı kolay olduğu için her iki ucunda da meseleye, böylece yokuş aşağı Kaynak tekniği (Şekil 1) olmadan tek tip kök boşluk tutarak bir boru hattı ortak ayarlamak için dahili bir kelepçe hızlı kaynak için daha iyi bir seçimdir. Buna karşılık, söz konusu olduğunda Rafinerisi boru, boru kalınlığı büyüktür kalmayıp Ayrıca el yapımı eğim çok pürüzsüz değildir. Çakmak kaynak da kelepçeler yerine kullanılır ve kök boşluk kadar boru hattı ortak durumunda olduğu gibi tek tip değildir. Bu nedenle Kaynak tekniği (Şekil 2) yokuş yukarı daha iyi bir seçimdir.

Bir tane daha neden boru hattı ve boru kaynak eklem arasında kök uçurum boyutudur. Kök ortak boru hattı için 1,6 mm (Şekil 3) 3 mm boru kaynak ortak (Şekil 4) karşılaştırıldığında boşluğudur. Bir ortak daha küçük bir kök farkı ile kolayca büyük kök boşluklar her iki kök yüzler sigorta için dokuma bir hareket elektrot gerekir ise her iki kök yüzleri, eritme yokuş aşağı tekniği ile kaynaklanmış olabilir.

Kelepçeler kullanımı
Miller boyunca yayılır arazi boru hatları üzerinde yol hakkı kaynaklı. Buna ek olarak, bitki boru eklem hazırlanan ve bir atölyede kaynaklı. Haz rl ğ yapılır kaynak bu faktör tutmak.

Bir iç kelepçe (Şekil 5) içinde belgili tanımlık boru hattı ek hızlı hizalama için kullanılır ve kök ve sıcak geçer tamamlandıktan sonra ikinci boru sonundan itibaren kaldırılabilir. Oysa, kısa ve bükülmüş uzunlukları boru eklem bağlantı parçaları olması nedeniyle, kaynak eklem dış kelepçeler kullanarak veya kullanmadan hazırlanır.

Başka bir fark meseleye kullanmaktır. Boru ek yerleri, hiçbir meseleye kökü olarak kullanılır ve hemen bitki boru söz konusu olduğunda, kaynak meseleye kaynak eklem kaynak için daha sonraki bir aşamada hazırlamak için kullanılır, ancak iç kelepçe yerinde olduğunda sıcak geçer tamamlanır.

Kaynak tekniği

Bir boru eklem işinde bir kaynakçı altından boru cigara üstüne kaynak her yeri tamamlar, ancak daha önce neden boru hatları yokuş aşağı tekniği kullanarak ve yokuş yukarı bir tekniği ile boru tarafından kaynaklanmış olarak açıklandığı gibi yokuş aşağı tekniği iki kaynakçılar içinde yukarıdan aşağıya doğru borunun ters tarafta aynı anda üstten bir cigara kaynak.

Kodları ve standartları

Daha önce de belirtildiği gibi kaynak boru hattı ile ilgili olarak API 1104 şifre ve ASME sn IX tarafından kaynak bitki gerçekleştirilir.

Oysa bir bitki boru Kaynakçı test parçası bir 45 derecelik konumda (Şekil 8) düzenlenmektedir bir boru hattı için bir yatay konumda (Şekil 7) Kaynakçı test parça düzenlenmektedir. Bu boru hattı kaynak yatay pozisyonda yapılır ve boru kaynak yatay, dikey ve 45 derecelik açı pozisyonlarda gerçekleştirilir çünkü.

Yıkıcı test Kuponlar için Şekil 9 ve Şekil 10 gösterildiği gibi teknikleri de farklıdır.

Elektrot kaplama
Yokuş aşağı kaynak için kullanılan tüm elektrotlar selüloz yokuş yukarı kök geçmek için kullanılan elektrot selüloz bu kaynak için kaplama ve diğer düşük hidrojen kaplanmış elektrotlar ile gerçekleştirilir, ancak kaplama vardır. Bunun için nedenleri 1) genellikle daha az 12,5 mm; olan boru hattı duvar kalınlığı 2) cüruf kolay kaldırılması; Kaynak 3) hız ve 4) selüloz elektrot bir ince boncuk. Tüm bunlar tesisi Borulama boru kalınlığı daha büyük ise, boru hattı kaynak gereksinimleri, bu nedenle bir elektrot bir dokuma hareketi ağır kalınlığı boru eklem kaynak için gereklidir. Bu amaç için düşük hidrojen elektrot kullanılır.

Kaynak hızı

Son – ama en azından – boru hattı ve bitki boru kaynak arasında büyük fark olduğunu kaynak üretim hızı. Kaynak hızı bu farklılığı nedenlerle bazıları şunlardır:

1. boru eklem ayarlanabilir ve bir atölyede tacked ve genellikle bir Kaynakçı Kaynak kök, doldurma ve kap geçer her yeri tamamlar. İkinci el bir boru hattında ortak sitesinde iç bir kelepçe ile ayarlanır ve kaynak gerçekleştirilir, ancak çoğunlukla iki kök bir ekip tarafından kaynakçılar geçmek, iki sıcak kaynakçılar geçmek, iki doldurma kaynakçılar geçmek ve iki kapatma kaynakçılar geçirin.

Her iki kaynakçı bir boru hattı ortak karşı tarafta kaynak gerçekleştirmek ve kaynak mürettebat bir karavanda açık havada hareket eder. Sonuç olarak, üretim hızı kaynağı çok daha fazla bir atölyede kaynaklı boru eklem olduğunu.

2. yokuş aşağı teknik kaynak nerede boru kalınlığı 12 mm çoğunlukla ya da boru eklem büyük kalınlığı ve teknik kaynak yokuş yukarı ise daha az, daha fazla zaman gerektirir bir boru hattında iyi kaynak üretim verir; Böylece, kaynak üretim boru hattı ile karşılaştırıldığında daha düşüktür.

3. başka bir sebep daha hızlı hız boru hatları üstünde kaynak için elektrot üstten yukarıdan aşağıya doğru ve dokuma no hareket ile harekettir. Oysa elektrot alttan üst boru eklem üzerinde taşınır ve elektrot dokuma kaynak hızı yavaşlar.

Yazar
Engr. M. Younas Malik
nitelikli bir makine mühendisi mühendislik Üniversitesi ve teknoloji, Lahor, Pakistan, ve teknik eğitim Rawalpindi, Pakistan Oklahoma State Üniversitesi tarafından kurulan bir Politeknik okulu B.S. derecesi sahibi olduğunu. Amerikan kaynak toplum (AWS) ve American Society makine mühendisleri ABD üyesi yaptı.