Ana sayfa > Haberler > İçerik
RIP Nabucco: Ne için ABD Güney koridoru gaz yol karar demektir
Mar 15, 2016

Lucy Wallwork tarafından

Nabucco öldü. Çok yaşa DOKUNUN. Nabucco boru hattı, son derece politik biteviye-in gaz ulaşım altyapısı, gaz-Aç Avrupa müşteriler için gaz alanları ve komşu tedarikçilerden Doğalgaz taşımak için tasarlanmıştır. Bu lojistik gündemi en az oldu.

Rus toprakları, Doğu Avrupa ülkeleri üzerinde Rus egemenlik baltalamaya stratejik öncelik önlemek için gaz hareketi yönlendirmeye siyasi gündemi oldu. Çok tüm bu verilen ABD toprak uzak oluyor — ve ABD'de Enerji Bağımsızlık yolunda — neden hala var bu kadar tehlikede çekişmelerin Güney koridoru rotanın detayları?

Juneand #39; kaybolmuş Nabucco projesi s son yatırım kararı için Trans-Adriyatik boru hattı (TAP), başlangıçta Baumgarten Avusturya, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Türkiye'den doğal gaz hub'ına 3,893 kilometre uzatmak için öngörülen bir boru hattı oldu. Gaz tarafından projenin büyük Şah Deniz offshore Azerbaycan'ın ikinci aşamasından beslenmeleri için yapıldı ve yaklaşık 10 milyar dolarlık mal olacak. Hatta ne zaman proje maliyet ve kapasite andquot için küçülttüm; Nabucco Westandquot; daha kısa bir yol alarak ve mevcut büyük kullanın yapma teklifi, boru hattları, DOKUNUN bakiyesiyle ipucu için yeterli değildi.

Bunun yerine Hazar gaz Yunanistan üzerinden Güney İtalya, yaprakları Avrupa Unionand #39 taşıyacak MUSLUK ile ilerleme için nihai karar; s sevgilim Nabucco ölü su. Karar uluslararası boru hattı planlama geri ve ileri dünya siyaset üzerinde lojistik bir zafer olarak yorumlanır. Ama letand #39; s yazmak değil siyaset henüz. Sonuçta, ABD ve AB Iran, ne olursa olsun ticari canlılık komşu üzerinden güneye gaz gönderilen bir teklifi desteklemek olası olurdu.

Başından itibaren Güney koridor yol amacı Avrupa'da hala Rusya üzerinde onun gaz ithalatının yaklaşık yüzde 40 bağlı hangi 2007 yılında Rus siyasi kaldıraç karşı koymak için yapıldı. Birleşik daha da doğuya daha da açıktır; Estonya, Letonya ve Litvanya Rusya üzerinde onların gaz yüzde 100 için güveniyor.

Komşularına karşı siyasi bir silah daha büyük aciliyet doğru diğer üreticilerin kaynaklarını ve rotalarını çeşitlendirmeye çabaları içine enjekte etti antagonistik hamle onun gaz Kremlin tarafından bir dizi izlemelidir. Bunlar arasında en önemli (Bu onun gaz yüzde 66'i Rusya'dan berabere) Ukrayna üzerinden bir fiyat ile 2009 tükürdü ışıkları karakış içinde sadece değil, Kiev Ukrayna transit ülke olarak kullanan diğer bölgelerinde kıta genelinde koymak için tehdit zam yapıldı. Germanyand #39; s karar nükleer enerji Fukushima ve geniş tabanlı muhalefet şeyl gaz gelecekteki temini hakkında Europe zam Başka sorum sömürü'deki çıkartmaya.


Yani bu ne ABD ile ilgisi var? Dış İlişkiler, eski Senatör Richard Lugar (R -sanayi), tarafından liderliğindeki ABD Senato Komitesi için bir Aralık 2012 personel rapor tam olarak neden ABD uzak Hazar Havzası içinde neler olduğunu dikkat etmelisiniz sorununa yöneliktir.

Rapor bu andquot; anlatve #39; s gaz piyasaları davet bir yeniden Güney Corridorand #39; s stratejik yararı ve ticari viability.andquot gelişen tanır; Bu Avrupa piyasaları üzerinde bir patlama ABD küresel gaz kaynağı dinamiği kaymıştır önce ABD toprak için mukadder gelmişti sıvılaştırılmış doğal gaz fazlalığı ifade eder.

Bu Nabucco projesi çok farklı bir jeopolitik dönemde doğdu gerçeği bize hatırlatıyor. 2002 yılında ilk Protokolü imzalandı (Verdiand #39; ziyareti ardından s andquot; Nabuccoandquot; Viyana Devlet Operası, dolayısıyla bir çelik parçası improbably gösterişli adı). O zaman, 1970'lerden beri biraz değişti 536 milyar metreküp (bcm), ABD Yurtiçi Doğalgaz üretimi durdu. 2012 yılında bu rakam zaten ne enerji kendi kendine yeterlilik doğru keskin bir artış eğilimi başlangıcı olarak tahmin edilmektedir içinde 681 bcm için yükselmişti.

Ancak, aynı rapor Obama yönetimi onun gözü topta olsun ve dış politika merkezi bir bileşeni olarak enerji güvenliği korumak için çağıran tarafından sonucuna varılıyor. Tabii ki, ABD petrol majors Chevron ve olan ilgi korunmaya ihtiyacı, ExxonMobil, gibi ağır Avrasya bölgesinde yatırım yaptık. Ama daha da önemlisi, hem NATO müttefikleri Doğu Avrupa ve Orta Asya stratejik güvenlik ittifaklar hangi önemli bir bileşeni Güney koridoru olurdu bir daha iddialı Avrasya İlkesi tarafından artırdı.

Enerji andquot; olarak rapor başvurduğu ekonomik can damarı olan birçok NATO Müttefikler ve Ortaklar Avrupa ve Eurasia region.andquot; Bu da (şimdi başarısız oldu) Nabucco Batı projesi ABD politika çıkarlarına, doğrudan bu ülkelerde orta ve Güneydoğu Avrupa Rus malzemeleri en bağımlı için enerji sağlayan net stratejik yararı temsil edeceğini notları.

Kaydırma, yeni bir andquot konuşmak moda haline geldi; Büyük Gameandquot; Orta Asya'da enerji kaynaklar üzerinde. Tartışmalar edilmiş yer alan (ve durdurduklarını) bazı zaman içinde daha fazla boru hatları arasında Güney koridora beslemek için Hazar deniz dibinin kazak ve Türkmen hidrokarbonlar taşımak inşaatı için.

Ama Çin ' de, Batı, kendi büyüme desteklemek için hayati enerji kaynaklarının güvenliğini sağlamak için arıyor ve mahkeme tedarikçi ülkeler için ulaşım projelerinde herhangi bir gecikme kendisini istismar edecektir. Buna ek olarak, ABD'nin Afganistan onun asker çekilmesi devam ettikçe, Orta Asya ülkesi ile ilişkisini bir geniş askeri ekonomik ve politik konuları üzerinde inşa birebir gelen dönüşümü olacaktır. Bu zemine dayanarak, u.s.-Orta Asya ilişkileri ihmal ve bölgedeki ABD stratejisi içinde LAN resmiyet #39; s andquot; İpek Roadandquot; ekonomik program.

Lugar Eurasia bir yenilenmiş odak Amerikan yabancı ve enerji politikası içinde teşvik etmek için bir tek değil, diğer yorumcuları iddiası ile siyasi benzer bir çaba olacaktır hemen soğuk savaş dönemi sürücüyü doğru Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı inşaatı için Clinton yönetiminde olan için gereklidir. Ama aynı derecede o durgunluk, ABD yolunda bu kez almıyor, Nabucco ölümü öneriyor.

Aslen İngiltere, Lucy Wallwork Durham Üniversitesi mezun oldu ve şu anda nerede kılavuzları Ekstraktif sanayi dünya çapında küresel bir dizi koordine eder, Berlin merkezli OpenOil adlı bir araştırma ortağı çalışır. Uluslararası Güney Amerika ve Güney Kafkasya'da enerji endüstrileri uzmanlaşmıştır.